Podłoga pełni w mieszkaniu funkcję nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną. Wraz ze ścianami i meblami tworzy tło dla całego wystroju wnętrza. Niezwykle ważne jest więc odpowiednie zestawienie ze sobą odcieni posadzek z pozostałymi elementami wyposażenia. Jak to zrobić, by stworzyć spójną i stylową kompozycję?

– Wybór podłogi jest jednym z istotniejszych aspektów urządzania mieszkań. Jej barwa i faktura decyduje bowiem o całym wnętrzu, narzuca pewien kierunek stylistyczny i charakter pomieszczenia. Demontaż paneli wymaga więcej przygotowań niż wymiana mebli czy przemalowanie ścian. Warto więc dokładnie zaznajomić się z tematem i już na etapie projektu poprawnie dopasować kolor podłogi, by mogła służyć nam przez długie lata.

jaka1 scaled

Główne zasady – czym się kierować przy wyborze?

Zestawienia ciemnych mebli z jasnymi podłogami i na odwrót są sprawdzonymi i bezpiecznymi sposobami na osiągnięcie udanych konfiguracji. Wybierając opcję kontrastów, pamiętajmy, żeby zachować tę samą linię kolorystyczną – ciepłą lub zimną. Dzięki temu nasza aranżacja zyska harmonię. Równie dobrze wyglądać będą pomieszczenia urządzone zgodnie z ideą podobieństw. Takie połączenia są jednak ryzykowne i wymagają wyczucia. W tym przypadku unikajmy więc identycznych barw podłóg i mebli – uchronimy się od wrażenia zlewania się całego wnętrza. Jedna z zasad aranżacyjnych głosi także, że panele i umeblowanie powinny o dwa tony różnić się od siebie w jedną bądź drugą stronę. To gwarancja udanej aranżacji.

jaka5 scaled

Struktura paneli – równie ważna, co kolor

Tak samo jak kolory, niezwykle istotna jest faktura posadzki. Pewne zestawienia mogą gryźć się ze sobą, dlatego dobrze przeanalizować je również pod tym kątem. Panele o strukturze połyskującej oraz synchronicznej sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych. Blask tych pierwszych oraz wyraźnie zarysowany układ słojów drewna tych drugich dodadzą pomieszczeniom charakteru, wprowadzą nutę elegancji oraz pięknie podbiją odcienie mebli. Dekory o strukturze drewna sprawdza się natomiast w przestrzeniach, w których ten materiał już występuje np. pod postacią mebli czy stolarki. Dodadzą im ciepła oraz przytulności. Pamiętajmy jednak o doborze takiego samego lub podobnego pod względem usłojenia gatunku drewna. Dzięki temu wystrój będzie uporządkowany. Kamienne modele to z kolei doskonały wybór do bardziej surowych i nowoczesnych pomieszczeń, w których najczęściej spotkamy stonowane meble w jednolitych odcieniach.

jaka3 scaled

Jakie panele do jasnych i ciemnych mebli?

W asortymencie firmy RuckZuck znajdziemy szeroką ofert podłóg – w tym paneli wodoodpornych oraz kompozytowych. Firma oferuje zarówno ciemne, jak i jasne dekory o strukturze drewnianej (w odsłonie matowej, jak i z połyskiem), synchronicznej oraz kamiennej. Taka różnorodność odcieni i faktur daje niezliczone możliwości aranżacyjne oraz jest gwarancją, że każdy znajdzie coś dla siebie.

jaka6 scaled

Zgodnie z zasadą kontrastu do jasnych mebli sprawdzą się ciemniejsze panele np. grafitowe, wenge lub czarne. Na uwagę zasługują modele Dąb Huron z kolekcji Vision 4V, Dąb Alicante z serii Impression 4V, a także Drebach pochodzący z linii Tiles. Trzeba jednak pamiętać, że takie odcienie optycznie zmniejszą nasze wnętrza, dlatego najlepiej zastosować je w pomieszczeniach o większym metrażu. Jeśli ciemna podłoga nas nie przekonuje, postawmy na bardziej neutralne odcienie. Sprawdzą się tu dekory w tonacjach jasnego brązu lub szarości, takie jak np. Dąb Niasa z kolekcji Expedition 4V lub Dąb Argenta Grey z Discovery 4V.

W przypadku ciemnych mebli również warto postawić na kontrast i wybrać panele bielone lub w odcieniach jasnej szarości czy brązu, które pięknie wyeksponują elementy wyposażenia. Tutaj doskonale przyjmą się modele Dąb Romero z serii Euphoria 4V WR, Beton z linii Villa 4V lub Bishop z Tiles. Gdy jednak chcemy, by wystrój był stworzony na zasadzie podobieństwa, warto zwrócić uwag na dekor Innsbruck, pochodzący z kolekcji Wood czy Dąb Santana z Impression 4V.

jaka4 scaled

Jak zaprezentują się panele we wnętrzu – wizualizator podłóg

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, który model sprawdzi si w naszym mieszkaniu, RuckZuck przychodzi nam z pomocą. Na swojej stronie internetowej firma udostępniła narzędzie, umożliwiające wgranie zdjęcia własnego wnętrza do systemu, który następnie wyłapuje posadzkę i daje możliwość podmienienia jej na dowolną, dostępną w bazie marki. Dzięki temu dowiemy się, jak dany dekor będzie wyglądać w naszym mieszkaniu i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

https://ruckzuck.pl/oferta/podlogi

jaka2 scaled

Przemyślany wybór paneli do mieszkania pomoże stworzyć wystrój, w którym posadzka współgra z pozostałymi elementami, tworząc przemyślaną, elegancką i gustowną przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *