Decydując się na zakup drzwi pamiętaj aby wybrać dobrze kierunek otwierania, zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza we wnętrzu oraz unikaj nadmiaru wody podczas czyszczenia.

Pielęgnacja drzwi tak naprawdę zaczyna się już od ich prawidłowego montażu. Wybierając odpowiedni kierunek otwierania skrzydła, montując je w pomieszczeniu o właściwej wilgotności, i zapewniając wentylację pomieszczeń, zadbamy o to, że drzwi będą się prezentowały atrakcyjnie nawet po wielu latach użytkowania i nie będą się odkształcać.

PortaGRANDE A0 FarbaAkrylowaUvSzaryRAL7035 oscPsElegance odwrotnaPrzylga klamkaAzaliaCzarny arn Porta RN 11

Jak skutecznie chronić drzwi wewnętrzne przed zniszczeniem. Siedem błędów i siedem porad, jak zapewnić drzwiom atrakcyjną długowieczność według DrzwiRadom.pl:

1. Wilgotność powietrza

Masz w planach wymianę lub montaż nowych drzwi wewnętrznych, zacznij od sprawdzenia jaka wilgotność powietrza panuje w danym pomieszczeniu. Drzwi wewnętrzne powinny być montowane zawsze w temperaturach powyżej 10 stopni Celsjusza i wilgotności nie przekraczającej 70 proc. To warunki zazwyczaj panujące w naszych mieszkaniach i domach, jednakże warto to zweryfikować. Wszystkie drzwi wewnętrzne możemy z powodzeniem montować także w naszych łazienkach, zgodnie z załączoną instrukcją montażu.

2. Prawe czy lewe? Na zewnątrz czy do środka?

Następnym krokiem jest określenie właściwej strony na którą drzwi będą się otwierały, na zewnątrz czy do środka pomieszczenia oraz czy będą „prawe” czy „lewe”. Określenie kierunku choć proste sprawia sporo problemów i stało się nawet scenariuszem do skeczu jednego z kabaretów. Jak najłatwiej określić kierunek? Prawe skrzydło to takie, które ma zawiasy po prawej stronie, przy założeniu, że otwieramy je do siebie. Lewym skrzydłem określamy takie, które otwieramy do siebie, a zawiasy mocowane są po stronie lewej. Wybór kierunku otwierania drzwi jest kwestią indywidualną i zazwyczaj należy do projektanta lub architekta, a przede wszystkim wygody i funkcjonalności. Należy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie drzwi – warto więc zaplanować ustawienie mebli, a także zwrócić uwagę na rozmieszczenie włączników światła. Dzięki temu użytkowanie będzie wygodne i bez problemów, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia drzwi podczas ich otwierania lub zamykania.

2023 01 17 130611

3. Drzwi jednoskrzydłowe w małym pomieszczeniu

Gdy mamy mało miejsca i dużo mebli warto pomyśleć czy klasyczny sposób otwierania drzwi będzie właściwy – lepszą alternatywą będą wówczas drzwi rozsuwane (system przesuwny). Odpowiedni wybór drzwi to nie tylko wzór, kolor czy rodzaj przeszklenia, ale także funkcjonalność. W sytuacji gdy otwarte skrzydło drzwiowe zajmuje w pomieszczeniu zbyt dużo miejsca i ograniczając możliwość ustawienia mebli, warto wybrać drzwi przesuwne. Dzięki temu zachowamy dłużej estetyczny wygląd i nie będą kolidowały z innymi elementami w mieszkaniu.

PortaKoncept A9 popielaty systemNasciennyPorta

4. Kiedy wykonać montaż?

Często popełnianym błędem jest montaż drzwi wewnętrznych przed zakończonym remontem. Wykańczając lub remontując mieszkanie należy zwrócić uwagę na kolejność w jakiej prowadzimy prace. Planując prace mokre takie jak tynkowanie, kładzenie gładzi gipsowych lub wylewki, montaż drzwi wewnętrznych obowiązkowo wykonujemy na samym końcu. Dzięki temu unikniemy problemów takich jak trudno usuwalne zabrudzenia, trwałe uszkodzenia w postaci zarysowań czy wręcz zniszczeń produktu.

5. Brak zabezpieczenia drzwi podczas malowania

Wykonując remont mieszkania należy właściwie zabezpieczyć skrzydła i ościeżnice drzwiowe taśmą malarską i folią ochronną. Ważne aby wybrać odpowiednią taśmę i zdjąć maksymalnie do dwóch godzin od chwili jej naklejenia. Niestety ślady po farbie emulsyjnej czy gruncie, szczególnie zaschnięte są trudne, a często wręcz niemożliwe do usunięcia. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że drzwi zostaną zabrudzone, nie wolno farby zdrapywać, ani używać środków czyszczących, które wymagają spłukiwania dużą ilością wody.

2023 01 17 131152

6. Płyny i detergenty

Dbanie o czystość skrzydeł drzwiowych wewnętrznych to z pozoru prosta sprawa. W praktyce niewłaściwe podejście do tematu i użycie niewłaściwych środków czystości, może drzwi zniszczyć. Skrzydeł okleinowanych nie czyścimy za pomocą „tłustych” środków dedykowanych do mebli. Nie wolno ich też szorować lub drapać. Idealnym sposobem pielęgnacji jest wykorzystanie wilgotnej, bawełnianej szmatki. Do czyszczenia drzwi ryflowanych czy posiadających strukturę tj. widoczne wgłębienia, należy w pierwszej kolejności pozbyć się kurzu (np. za pomocą odkurzacza) , który się w nich zbiera, a następnie wytrzeć je delikatnie wilgotną szmatką. Do czyszczenia drzwi warto użyć środków dedykowanych przez producentów, w swojej ofercie mają je m.in. PORTA czy VIVENTO.

7. Kontakt z wodą

Woda to największy wróg drzwi wewnętrznych i drewnopochodnych okleinowanych. Myjąc podłogę musimy zwrócić uwagę na obszar przy drzwiach i ościeżnicach. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie silikonem „styku” zamontowanej ościeżnicy z podłogą szczególnie przy drzwiach do łazienki. Absolutnie należy unikać bezpośredniego kontaktu skrzydła drzwiowego i ościeżnicy z wodą, gdyż niemal na pewno doprowadzi to do odkształceń lub „puchnięcia”.

Podsumowując właściwy wybór produktu, jego kierunku oraz profesjonalny montaż to pewność, że będziemy cieszyć się z długiego i bezproblemowego użytkowania naszych drzwi. W odpowiednim skonfigurowaniu drzwi chętnie pomogą nasi doradcy, a o ich prawidłowy montaż najlepiej zwrócić się do specjalistów firmy DrzwiRadom.pl. Dzięki temu można nie tylko oszczędzić czas, ale i skorzystać z niższej stawki VAT na zakup towaru z montażem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *